Altar Maket

Latince bir kelime olan altar, tanrılara hediye veya kurban adanan yükseltilmiş yer veya yüksek yapı, yani sunak anlamına gelmektedir. Altar Maket de sembolik bu anlama uygun olarak tüm maket meraklılarına onlarla paylaşmaya değer, yaratıcı, iyi araştırılmış, iyi çalışılmış model ve dioramalar sunmayı amaçlamaktadır. Amacımız, 1986 yılından beri içinde bulunduğumuz maket dünyasını, daha geniş kitlelere tanıtmak, maketseverlere geniş bir yelpazede, kaliteli, iyi araştırılmış, iyi çalışılmış ürünler sunmak, bu kapsamda figür ve araç maketleri, dioramalar, askeri ve siyasi tarih ile ilgili her türlü ürünü sunmak ve araştırmalar ve makalelerle bilgilendirmektir.

Maket yapan insanlar, hayatı yansıtmaya ve kendilerine bir dünya kurmaya çalışırlar. Maketçiliği en iyi anlatan bu yaklaşım, Altar Maket'in Repraesenta Vitam, Tuum proprium Mundum aedifica (Latince’den tercümesiyle, hayatı yansıt, kendi dünyanı kur) olarak benimsediği temel düşüncede ifadesini bulur.

Maketlerin dünyası yaratıcı, huzurlu ve güvenlidir.

Altar Maket'de bölümler sembolik olarak çeşitli uygarlıkların tanrıları ile isimlendirilmiştir. Araştırma, Maya Tanrısı Itzamna , çizimler ve eskizler Eskimo Tanrıçası Sedna , figür tasarımı ve üretimi Mısır Tanrısı Ptah olarak belirlenmiştir. Tüm bu bölümlerin üzerinde tüm süreci gözeten ve yöneten Custos viae ad Altar yani kısaca Altar 'dır. Böylelikle, bu ikili anlamıyla Altar hem değerli eserlerin sergilendiği sunak hem de faaliyetleri yüreten kişinin ünvanı olarak kullanılmaktadır.

Altar Maket, dünya standartlarında, Türk tarihinden figürler üreten ilk ve tek Türk firmasıdır.