Gök Tonga

  • Altar Maket
  • Gök Tonga figürü
  • Kod: ALT-09-09
  • 25mm resin model figür. iki parçadan oluşur.
  • Boyama gerektirir. Boya kutuya dahil değildir.

Gök Tonga figürü

Gök Tonga

“Türk Hakanları Tanrının yeryüzünde gölgesidir. Binlerce yıldır atalarım sana güvendi. Ulu ve kutlu Tanrıya teşekkür ederim ki, atalarım bu devlete senin gibi ve 209. Orta gibi kutlu bir miras bıraktı.”

Kanuni Sultan Süleyman Han – 1526, Mohaç öncesi

Binlerce yıldır Türk Hakanlığını gerçeküstü dünyadan yöneltilen tehditlere karşı savunan, sadece Türk Hakanı tarafından bilinen, görülebilen, kadim zamanlarda Gök Tanrı tarafından kutsanmış, savaşçılıkları onaylanmış alplara komuta eden, kaplan veya leopar postu içindeki alp, Gök Tonga adıyla bilinir. O, aynı zamanda kamdır. Kam olarak, düşmanın yöneltiği büyülerin, kendi alpları üzerinde etki yapmasını engeller. Güçlü bir kam olan Gök Tonga sadece, Büyük Türk Hakanı tarafından görevlendirilir ve Türklerin binlerce yıllık kutsal ganimetlerini, ata mirasının korunmasını sağlar. Mete Han’ın kuşandığı ve kullandığı kılıç ile Mete Han’ın mührünü saklar. Sadece Gök Tonga, başında beyaz, kırmızı, mavi olmak üzere 3 farklı renkteki kutsal Hümâ kuşu tüylerinin tamamını taşıyabilir. Gök Tonga, kamlık özelliklerini devreye soktuğunda ışıkla ilerleyen, sırtında kartal kanatları olan bir surette görülür. Elinde dehşet saçan çekici, belinde kılıcı ve kanatlarla süslü devasa kalkanı ile muazzam görünümlü bir savaşçı olan Gök Tonga, Türk Hakanlarına atalarından kalan kutlu bir mirastır.


Bu figürümüzde dinamik bir poz yakalamak ve figürün adeta ileri doğru hamle yapar biçimde ortaya çıkarmak istedik. Figürün geçtiği aşamalar şu şekilde olmuştur:Planlama aşaması, ilk taslak çizimler ve poz seçimiMaster figür- ilk aşamaGök Tonga figürü ve tüm 25mm figürlerimiz için referans aldığımız Old Glory firmasının 25mm Osmanlı figürü.Son haliKaplan deseni
Kaynak:. Ankara Hayvanat Bahçesindeki kaplanlardan biri.


Figür, diğer tüm Altar Maket figürlerinde olduğu gibi, dünya çapında kabul görülen standartlarda ve en çok tercih edilen özelliklerde üretilmiştir.

Figür 25mm’dir ve resinden imal edilmiştir. İki parçadan oluşan bu figür boyama gerektirmektedir.

Sınırlı sayıda mevcut olan bu figür Türkiye ve dünya çapında, 3 Kasım 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

 

©Altar Maket
Her hakkı Altar Maket’e aittir. Yazı ve resimler izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.